Fitness Beslenmenin Önemi

0 6

Diyet denilince insanların aklına gelen ilk şey az yemek ve gün boyu aç gezmek geliyor. Aslında bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Diyet, doğru ve düzenli beslenme programına verilen genel isimdir. Yapılan egzersizlerin sağlık için yararları oldukça fazladır. Birçoğumuz yaptığımız egzersizlerin çoğunun neye yaradığını bilmeden yapar ve bu egzersizleri gün geçtikçe azaltırız.

Fitness Beslenme

Düzenli olarak fitness eğitimi yapan birinin beslenme düzenine de önem vermesi gerekir. Fitness’ta Beslenme düzeni hakkında bazı temel kurallar vardır. Bu kurallar sizi, vücudunuzu geliştirirken istediğiniz seviyeye daha hızlı ve çok daha sağlıklı şekilde ulaştıracaktır. Antrenman yoğunluğunuz arttıkça ve beslenme düzenini alışkanlık haline getirdiğiniz zaman tükettiğiniz karbonhidrat ve proteinlerin size katkıları daha da artacaktır. Unutmayın düzenli ve doğru beslenme, vucut geliştirme sporunun en az %75’i dir.Fitness beslenme konusunda detaylı bilgilerle devam edelim.

Fitness Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vücut geliştirmeye gönül verdiyseniz amacınız güç kazanma, yağ yakma ve kas kütlenizi arttırmak olacaktır. Bunu başarabilmek için iyi ve düzenli bir uyku, düzenli ve dengeli beslenme gibi faktörleri de hayatınızın içine almanız gerekir. Antrenman yoğunluğunuz arttıkça dikkat etmeniz gereken etkenler de bu oranda artacaktır. Bunlardan bazıları:

  • Uyandıktan sonra ve antrenman programınızdan sonra hızlıca etki edebilen protein kaynakları tüketin.
  • Tavuk, balık, hindi etleri yağ oranları düşük protein kaynaklı besinlerdir. Bu besinlerden daha fazla tüketmeye çalışın.
  • Gün içerisinde kompleks karbonhidrat takviyesi yapın.
  • Bolca su için
  • Fındık, fıstık ezmesi, zeytinyağı gibi yararlı yağlar tüketin.
  • Antrenman sonrası protein tüketiminizle birlikte az miktarlarda karbonhidratlar tüketin.
  • Gün boyunca küçük ve sık beslenin.
  • Sindirimi yavaş olan protein kaynakları tüketmeye çalışın.
  • Yeterli miktarlarda lifli sebze ve meyveler tüketin.

Yukarıdaki kurallar siz deneyim kazandıkça ve zaman geçtikçe temel beslenme kurallarınızın hayatınızda yer etmesi için etkili olacaktır. Antreman yoğunluğunuz, kilonuz, yaşınız ve yaşam şekliniz dikkate alınarak kişiye özgü beslenme ve eğitim programları hazırlamak en iyi sonuçların alınması için gereklidir. Beslenme programınızı doğru şekilde uygularsanız ve sağlıklı besinler tüketirseniz yalnızca vücut geliştirmekle kalmayıp sağlığınızı koruyup vücut direncinizi arttırmış olacaksınız.

Fitness yapacağınız zaman, koşu aletlerini nasıl kullanacağınızı burada yer alan yazımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.